Peti mjesec trudnoće
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Snaga i energija su ponovo u vašem tijelu. Osjećate se poletno i zavodljivo. Saznajte kako se beba razvija u 15. nedjelji trudnoće i koje simptome možete očekivati.
Nakon što ste ušli u drugi trimestar trudnoće, nema više ranih simptoma. Bez mučnine i umora, ponovo se osjećate dobro. To vam omogućava da budete aktivni, produktivni u poslu koji volite i da ponovo imate energije da se viđate i provodite vrijeme sa dragim ljudima.
Beba nastavlja brzo da raste. Ona je sada skoro tri puta veća nego prije samo pet nedjelja i veličine je ploda jabuke. Njena dužina je oko 10 cm, a teška je oko 70 grama. Pred vama je još 25 nedjelja trudnoće.
U 15. nedjelji trudnoće, vi ste trudni puna tri mjeseca, a ušli ste u četvrti. Nedjelja u kojoj se nalazite je druga nedjelja u 4. mjesecu trudnoće.
Možda ste se spremili da odahnete od simptoma trudnoće. Bolje nemojte. 15. nedjelja trudnoće donosi i neka iznenađenja. Pročitajte šta od simptoma možete da očekujete:
Ukoliko nosite blizance, vaši simtomi u 15. nedjelji trudnoće se vjerovatno ne razlikuju od gore navedenih. Ipak, zbog mnogo višeg nivoa hormona, moguće je da još uvijek, s vremena na vrijeme, imate nalete mučnine. Uskoro će ih biti sve manje.
Vjerovatno odlično. Niste umorni, na spava vam se po cijeli dan, nema povraćanja i mučnine. Spremni ste za kupovinu trudničke garderobe. Uživajte!
I dok je do sada vaša materica bez problema bila smještena u karlici, ona se sada rasteže, pa stomak počinje ozbiljno da izviruje. Ukoliko još uvijek niste svima saopštili da ste u drugom stanju, oni to sada mogu i sami da vide. Ipak, ako vam je ovo prva trudnoća, možda se stomak još uvijek neće istaći. U svakom slučaju, žene nemaju ista tijela, pa neće doći do istih promjena u isto vrijeme.
Od drugog trimestra trudnoće preporučuje se povećan unos kalorija za oko 300 dnevno. Pri tom bi trebalo da dobijate na težini oko 400 grama nedjeljno. Ako primjetite da naglo i brzo dobijate kilograme, obavijestite svog doktora. To može biti znak ozbiljnog stanja koje se javlja u trudnoći, a naziva se preeklampsija.
Iako željno očekujete bebine pokrete, još uvijek ih vjerovatno ne osjećate. Strpite se još samo malo.
Preporučujemo:
Pregnatol Active Folate + Vit B12 sadrži folat i vitamin B12 u aktivnim oblicima. Namijenjen je ženama koje se pripremaju i žele da ostanu u drugom stanju, kao i trudnicama tokom trudnoće.
Pregnatol DHA sadrži prirodno ulje mikroalgi sa DHA (dokozaheksaenska omega-3 masna kiselina) i koristi se za nadoknadu DHA omega-3 masne kiseline kod trudnica i dojilja.
Pregnatol Multi + Active Folate sadrži 20 nutritijenata, pažljivo odabranih i prilagođenih povećanim potrebama tokom trudnoće i perioda dojenja.
Vi to još uvijek ne osjećate, ali beba pokreće svoje udove, a zglobovi funkcionišu. Polako, kosti postaju sve čvršće. Razvija se i mišićno tkivo. Noge i ruke rastu. Građa bebinog tijela je sve proporcionalnija.
Čula se razvijaju iz dana u dan sve više. Beba sada čuje prigušene zvuke iz spoljašnjeg svijeta, ali i vaše otkucaje srca i šum krvi kroz krvotok. Čarobno, zar ne?
Ako planirate skrining test drugog trimestara trudnoće, Tripl test, spremite se. On se radi između 15. i 20. nedjelje trudnoće. U okviru testa se mjere nivoi određenih proteina i hormona u krvi trudnice. Na osnovu rezultata se može utvrditi rizik da li postoji defekat neuralne cijevi i određene hromozomske anomalije.
Zakažite pregled kod zubara. Ako su vam desni osjetljive i krvare, ako vas neki zub pomalo boli ili reaguje na hladno ili slatko, vrijeme je da zakažete pregled stomatologa.
Odmarajte kada god možete. Sada se osjećate bolje i snaga vam se vratila. Ipak, ne bi trebalo da sebi zadajete previše obaveza i da se iscrpljujete. U vašem tijelu raste novo malo biće i potrebno vam je puno snage, da biste izgurali dan. Zato, ukoliko imate priliku tokom dana, odmorite. Ne morate da spavate. Dovoljno je da podignete noge i nekoliko minuta predahnete.
https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/15-weeks-pregnant
https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/15-weeks-pregnant
Poslednje sa bloga
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Više energije, bolji apetit, izostanak mučnine. Zvuči dobro? Upravo sve ovo vas očekuje od početka četvrtog mjeseca trudnoće, odnosno od ulaska u drugi trimestar. To je i razlog što se ovaj period često popularno naziva medeni mjesec trudnoće.
Treći mjesec trudnoće je posljednji mjesec prvog trimestra. Još samo malo, pa će hormoni koji izazivaju burne simptome na početku trudnoće, početi da se smiruju. Pretpostavljamo da vas ovo naročito raduje kada pomislite na mučninu. Izdržite još ovaj mjesec!