Peti mjesec trudnoće
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Mnogo toga se mijenja iz dana u dan. One buduće mame koje su navikle da spavaju na stomaku, moraće da se oproste od ovog položaja. Spavanje na stomaku, od ovog perioda trudnoće može da remeti dotok krvi do bebe. Sada je najbolje da počnete da se navikavate na novi položaj, na bočnoj strani. Saznajte sve što je važno za 17. nedjelju trudnoće.
Još malo pa ste na sredini drugog trimestra. Skoro da ste na polovini svog puta. I dalje je veoma važno da brinete o sebi i da se posvetite svojim potrebama. Ne morate sve da radite sami. Potražite pomoć. Sada je pravo vrijeme da se malo razmazite.
Beba je sve veća i jača iz dana u dan. Mekane hrskavice okoštavaju, pa beba dobija prave kosti. Također, na kostima se polako formira i meso i masnoća. Pupčana vrpca se udebljava.
U 17. nedjelji trudnoće, malenog bebca bismo mogli da uporedimo sa veličinom prosječnog ploda nara. Ima oko 13 cm dužine, a težak je oko 140 grama.
Sada ste u četvrtom mjesecu, odnosno na samom njegovom kraju. Sa ulaskom u 18. nedjelju, ulazite u peti mjesec trudnoće. Pogledajte kalendar trudnoće.
Maleno biće koje se brzo razvija i raste, svakog dana je sve veće. To utiče na brojne promjene u tijelu buduće mame. Pročitajte koje simptome možete da očekujete u 17. nedjelji trudnoće:
Mnoge buduće mame u ovom periodu počinju da osjećaju bebine pokrete. Naravno zbog toga se osjećate čarobno, naročito zato što ti pokreti u početku podsjećaju na “leptiriće u stomaku”. Ukoliko još uvijek ništa ne osjećate, nema razloga za brigu. Naročito ako vam je ovo prva trudnoća. Period kada mame najčešće prvi put osjete bebin pokret je između 16. i 22. nedjelje trudnoće.
U 17. nedjelji trudnoće je vrijeme da pronađete novi najbolji položaj za spavanje. Kada spavate na leđima, otežala materica može da pritiska mamine krvne sudove, što može uticati na dotok krvi ka bebi ili na pad pritiska kod vas. Za najbolji protok krvi se od ovog perioda preporučuje spavanje na lijevom boku.
Beba još uvijek ne može da otvori očne kapke, ali joj oči reaguju na svjetlost.
Čak i ako vi to još uvijek ne osjećate, beba se pokreće u materici. U ovom periodu beba ima razvijen refleks za sisanje, a njeno malo srce već pumpa krv. U ovom periodu, na bebinoj koži počinje da se formira sirasti maz (vernix caseosa), bijela gusta supstanca koja bebu štiti i grije.
Šta možete da učinite kako biste se u 17. nedjelji trudnoće osjećali što bolje, srećno i zdravo? Pročitajte savjete:
Istuširajte se prohladnom vodom. Trudnoća je težak “posao”, pa je normalno da se stalno preznojavate. Probajte da se ujutru istuširate malo hladnijom vodom od one na koju ste navikli. Bonus: to će vam pomoći i kod ublažavanja grčeva i poboljšanja cirkulacije.
Razmazite svoju kožu. Vaša koža se stalno napreže i isteže. Poslije svakog tuširanja dobro je namažite kremom ili melemom koji se prave posebno za njegu kože trudnice.
Birajte zdravu hranu. Vi jedete za dvoje, pa je i odgovornost veća. Ukoliko ste u prilici, birajte voće i povrće za koje ste sigurni da nije tretirano hemijskim supstancama. Također, trudite se da jedete dovoljno proteina, vlakana, zdravih masnoća… Važno je da unosite sve neophodne hranljive materije.
Preporučujemo:
Pregnatol Multi + Active Folate sadrži 20 nutritijenata, pažljivo odabranih i prilagođenih povećanim potrebama tokom trudnoće i perioda dojenja.
Pregnatol Active Folate + Vit B12 sadrži folat i vitamin B12 u aktivnim oblicima. Namijenjen je ženama koje se pripremaju i žele da ostanu u drugom stanju, kao i trudnicama tokom trudnoće.
Pregnatol DHA sadrži prirodno ulje mikroalgi sa DHA (dokozaheksaenska omega-3 masna kiselina) i koristi se za nadoknadu DHA omega-3 masne kiseline kod trudnica i dojilja.
https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/17-weeks-pregnant
https://raisingchildren.net.au/pregnancy/week-by-week/second-trimester/17-weeks
Poslednje sa bloga
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Više energije, bolji apetit, izostanak mučnine. Zvuči dobro? Upravo sve ovo vas očekuje od početka četvrtog mjeseca trudnoće, odnosno od ulaska u drugi trimestar. To je i razlog što se ovaj period često popularno naziva medeni mjesec trudnoće.
Treći mjesec trudnoće je posljednji mjesec prvog trimestra. Još samo malo, pa će hormoni koji izazivaju burne simptome na početku trudnoće, početi da se smiruju. Pretpostavljamo da vas ovo naročito raduje kada pomislite na mučninu. Izdržite još ovaj mjesec!