Contact US

Kašnjenje menstruacije

Ukoliko niste u drugom stanju i nemate nikakvih zdravstvenih problema, menstrualni ciklus traje obično oko 30 dana. Saznajte zašto može doći do kašnjenja menstruacije.  

Ukoliko niste dobili menstruaciju u periodu od 30 dana nakon prethodne, možemo i zvanično reći da imate kašnjenje menstruacije. 

Do odlaganja, odnosno izostajanja menstruacije može doći uslijed različitih faktora i razloga. Pročitajte o čemu sve može da se radi. 

Kašnjenje menstruacije zbog stresa 

Kada ste pod stresom vaše tijelo reaguje i šalje signale sistemu koji pruža odgovor na stres, a koji se nalazi u dijelu mozga pod nazivom hipotalamus. Kada je nivo stresa veliki, mozak šalje poruku endokrinom sistemu da počne da luči hormone koji izazivaju stanje opreza i odbrambenosti.  

Ukoliko je stres duže vrijeme prisutan, stanje napetosti može uticati i na reproduktivni sistem. Zbog toga on može privremeno zaustaviti ovulaciju, zbog čega se javlja kašnjenje menstruacije. 

Dramatična promjena kilaže može izazvati kašnjenje menstruacije 

Bilo da ste se u prethodnom periodu dosta ugojili ili pak smršali, to može imati uticaja na menstrualni ciklus. Razlog tome je pojava hormonalnog disbalansa do kojeg dolazi uslijed velike promjene težine tijela. 

Kao jedna od posljedica može doći do kašnjenja menstruacije, ali i do potpunog izostajanja. Također, manji unos kalorija može uticati na proizvodnju reproduktivnih hormona. 

Izuzetan fizički napor i izostajanje menstruacije 

Veliki fizički napor, poput intenzivnog vježbanja po nekoliko sati dnevno, ponekad uzrokuje izostajanje menstruacije. To se obično dešava ukoliko u dužem vremenskom periodu, vježbanjem trošite mnogo više kalorija nego što unosite. 

Ciklus se najčešće veoma brzo vraća u normalu nakon uspostavljanja normalnijeg ritma vježbanja i povećanja unosa kalorija. 

Sindrom policističnih jajnika 

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je skup zdravstvenih problema do kojih dolazi uslijed disbalansa reproduktivnih hormona. Jedan od tih problema je i neredovna ovulacija. Zato menstruacija može biti neredovna, a veoma često ona može i izostati. 

Hormonska kontracepcija 

Mnoge devojke i žene koriste kontraceptivne pilule kao zaštitu od neželjene trudnoće. Iako su one popularne upravo zbog toga što uspostavljaju veoma uredan menstrualan ciklus, nekada mogu imati i suprotan efekat, posebno tokom prvih nekoliko mjeseci korištenja. 

Slično tome, do izostajanja menstruacije može doći i u mjesecima nakon što ste prestali da ih koristite. 

Kašnjenje menstruacije kao znak predmenopauze 

Predmenopauza je period koji prethodi menopauzi. Ona obično počinje sredinom četrdesetih godina i traje nekoliko godina, sve dok menstrualni ciklus potpuno ne prestane da postoji. 

Tokom nje se često dešava da s vremena na vrijeme menstruacija izostaje ili kasni. 

Rana menopauza 

Iako žene to ne očekuju, menopauza može nastupiti i ranije. To se dešava ukoliko jajnici prestanu da rade prije četrdesete godine, zbog čega opada nivo hormona estrogena. 

U menopauzi izostajanje menstruacije postaje trajno. 

Poremećaj rada tiroidne žlijezde 

Tiroidna žlijezda proizvodi hormone koji pomažu regulisanje mnogih procesa koji se odvijaju u tijelu. Jedan od njih je i menstrualni ciklus. Zbog poremećaja rada ove žlijezde često dolazi i do poremećaja menstrualnog ciklusa. 

Hronična zdravstvena stanja i kašnjenje menstruacije 

Neki hronični zdravstveni poremećaji, poput dijabetesa ili celijakije, ponekad se mogu povezati sa neredovnom menstruacijom. 

Možda ste trudni? 

Ukoliko je vaš menstrualni ciklus inače redovan i smatrate da postoje makar male šanse da ste zatrudnjeli, možda bi trebalo da uradite test za trudnoću. Najbolje je da test uradite nedjelju dana nakon datuma kada ste očekivali početak menstruacije. Prerano urađen test može pokazati netačan rezultat. 

Iako je kašnjenje menstruacije jedan od prvih simptoma trudnoće, obratite pažnju i na ostale:  

  • osjetljive i bolne grudi 
  • mučnina i povraćanje 
  • umor 
  • osjetljivost na mirise  

Naročito je važno da obratite pažnju na sve simptome i ukoliko mislite da ste ostali trudni, što prije počnete da se ponašate u skladu sa tim. Naime, rani period trudnoće je veoma važan za neke faze razvoja fetusa. Zbog toga je važno da se buduća mama u ovom periodu zdravo hrani i unosi sve neophodne vitamine, minerale i ostale značajne nutritijente.  

Određeni nutritijenti su veoma važni, pa se dodatni unos preporučuje i u periodu koji prethodi trudnoći. Npr. dodatni unos folne kiseline, odnosno folata se preporučeje najmanje mjesec dana prije začeća.  

Saznajte više o značaju folata i vitamina B12: Za uspješnu pripremu i zdravu trudnoćuPregnatol Active Folate + Vit B12

Saznajte više o značaju omega-3 masnih kiselina: Za zdrav razvoj mozga i vida bebePregnatol DHA

Poslednje sa bloga

Peti mjesec trudnoće

Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač! 

Četvrti mjesec trudnoće

Više energije, bolji apetit, izostanak mučnine. Zvuči dobro?  Upravo sve ovo vas očekuje od početka četvrtog mjeseca trudnoće, odnosno od ulaska u drugi trimestar. To je i razlog što se ovaj period često popularno naziva medeni mjesec trudnoće.  

Treći mjesec trudnoće

Treći mjesec trudnoće je posljednji mjesec prvog trimestra. Još samo malo, pa će hormoni koji izazivaju burne simptome na početku trudnoće, početi da se smiruju. Pretpostavljamo da vas ovo naročito raduje kada pomislite na mučninu. Izdržite još ovaj mjesec!