Peti mjesec trudnoće
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Dijete koje se zdravo hrani je zdravo dijete. To zna svaki roditelj. Isto tako, roditelji znaju da je danas, iako živimo u vremenu izobilja kada je hrana u pitanju, teže nego bilo kada u prošlosti organizovati i obezbijediti zdravu ishranu za djecu.
Saznajte zašto je to tako i šta možete učiniti kako bi se vaše dijete zdravo hranilo.
Vrijeme industrijalizacije je donijelo brojne promjene u čovjekovu svakodnevnicu. Mnogi zaposleni ljudi sve manje vremena provode u kući. Roditelji su na poslu, djeca u školi i u vrtiću. Ideal zajedničkog ručka tek rijetko kada je ostvariv, a mnogim porodicama je nedostižan.
Sve manje se jede zdrava, a sve više industrijski prerađena hrana. Osim toga, načini na koji se hrana prerađuje su se promijenili, a sve u cilju lakše i brže pripreme kod kuće. Hrana koja je dostupna u supermarketima je često poluprerađena, polupripremljena, “obogaćena” različitim dodacima, vještačkim konzervansima, emulgatorima…
Dodatni faktori koji utiču na ishranu djece su također posljedica savremenog života. To su: uklapanje u socijalno okruženje, nedostatak vremena, nedostatak novca, stres...
Ishrana tokom djetinjstva, osim što utiče na zdrav rast i razvoj djeteta, može biti važan faktor koji smanjuje rizik za nastanak različitih bolesti u odraslom dobu.
Kako biste svom djetetetu omogućili da se zdravo hrani potrebno je da ga ohrabrite u tome, a izborom namirnica koje kupujete, omogućite mu zdrav izbor. Evo nekih savjeta:
Fokusirajte se na kompletnu ishranu, a ne na specifičnu hranu. Hrana koja dominira u tanjirima bi trebalo da bude minimalno industrijski prerađena i u što prirodnijem stanju. Izbjegavajte prerađene, upakovane namirnice.
Budite uzor svom djetetu. Dijete ima veoma jak impuls da imitira, pa nemojte tražiti od njega da jede povrće, ako vi jedete čips ili pomfrit.
Razgovarajte sa djetetom o okusu zdrave hrane. Dodajte povrće uz šniclu na tanjiru, mrkvu u pire krompir ili pečenu jabuku umjesto industrijskog slatkiša. Razgovarajte o razlici u okusu i istaknite prednosti zdrave hrane.
Uključite dijete u kupovinu i pripremu hrane. Dok kupujete, možete sa njim razgovarati o načinu na koji birate namirnice i o važnim podacima na naljepnicama na proizvodima.
Kupujte od malih domaćih proizvođača. Na pijaci izaberite tezgu na kojoj se prodaju proizvodi sa malog gazdinstva i od samog proizvođača. Na taj način se možete na licu mjesta raspitati sve o samom proizvodu, kao i načinu na koji je proizveden.
Ograničite veličinu porcije i ne insistirajte da dijete pojede sve sa tanjira. Nikada nemojte koristiti hranu da biste podmitili dijete ili ga nagradili.
Kako biste izbjegli kupovinu u pekari, pripremite užinu za školu kod kuće. Primjer dobre školske užine je sendvič sa raženim hljebom, maslacem, piletinom i zelenom salatom. Uz sendvič, djetetu upakujte i voće.
Spremajte obroke kod kuće. Hrana u restoranima, naročito u onima koji služe brzu hranu, sadrži dosta šećera i nezdravih masnoća. Kuhajte sa djecom. Djeca će radije jesti hranu u čijem su procesu pripreme i sama učestvovala. Dok zajedno kuhate, razgovarajte o prednostima zdrave hrane. Prepustite djeci donošenje nekih odluka. Na primjer, da li će mrkvu isjeći na kolutiće ili prutiće.
Probajte da realizujete bar jedan zajednički porodični obrok dnevno. Kada je cijela porodica na okupu, djeca imaju priliku da od ostalih ukućana usvajaju zdrave navike o ishrani.
Zdrava ishrana bogata voćem, povrćem i ostalim hranljivim materijama, obezbjeđuje izbalansiran unos neophodnih nutritijenata. Kao dopuna, preporučuju se dodaci ishrani.
Probival Choco + C + Zn - namijenjen imunitetu i mikroflori djece.
Bimunal Imuno - namijenjen imunitetu.
Poslednje sa bloga
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Više energije, bolji apetit, izostanak mučnine. Zvuči dobro? Upravo sve ovo vas očekuje od početka četvrtog mjeseca trudnoće, odnosno od ulaska u drugi trimestar. To je i razlog što se ovaj period često popularno naziva medeni mjesec trudnoće.
Treći mjesec trudnoće je posljednji mjesec prvog trimestra. Još samo malo, pa će hormoni koji izazivaju burne simptome na početku trudnoće, početi da se smiruju. Pretpostavljamo da vas ovo naročito raduje kada pomislite na mučninu. Izdržite još ovaj mjesec!