Contact US

Kućna apoteka - šta sve treba da sadrži?

Kada kažemo “kućna apoteka” često pomislimo na pribor za prvu pomoć, koji je neophodan u svakoj kući. Ali, osim “prve pomoći” neki lekovi i pomoćna sredstva, koji se u apoteci mogu kupiti bez recepta, su takođe neophodni u domaćinstvu, za svaki slučaj. 

Kućna apoteka sadrži sve što bi nekome od ukućana moglo biti potrebno iznenada, ali i medikamene koji su u redovnoj upotrebi. Ona se formira individualno, u odnosu na specifičnost članova porodice. Ipak, nekoliko osnovnih medikamenata i pomoćnih sredstava bi trebalo da sadrži svaka. 

Pripremili smo osnovni pregled na osnovu koga možete formirati svoju, ili proveriti da li je vaša kućna apoteka kompletna.  

Prehlada i grip 

Bez obzira na to što je sezona virusnih infekcija tokom hladnijih meseci, kućna apoteka bi trebalo uvek da sadrži preparate i medikamente koji su od pomoći ukoliko dođe do prehlade i gripa

Takvi preparati su najdelotvorniji ukoliko se primene odmah po pojavi simptoma, pa je zbog toga važno da ih uvek imate u svojoj kući. 

Viranto forte i Viranto adults sadrže odabrane prirodne sastojke: pelargonium, crnu zovu, acerolu i šipurak. Namenjeni su za primenu u stanjima prehlade i gripa, kod kašlja, grlobolje i upale sluzokođe gornjih disajnih puteva. 

Saznajte više - Viranto forte for you!

Saznajte više - Viranto adults for you! 

Zapušen nos  

Osim zbog prehlade i gripa, nos može biti zapušen i zbog alergijskog rinitisa, odnosno polenske alergije. 

Inhalacija eteričnim uljima nane, lavande i eukaliptusa je veoma lako pristupačna putem flastera za inhalaciju Respiratol, koji se veoma jednostavno čuvaju u kućnoj apoteci, a mogu se kupiti u svim bolje snabdevenim apotekama.  

Ova inhalacije je veoma lako primenjiva, jer se flaster lepi na garderobu, a njegovo dejstvo traje i do 8 sati. Respiratol se kao medicinsko sredstvo preporučuje za olakšavanje disanja i ublažavanje nelagodnosti u nosu. 

Za čišćenje nosa u kućnoj apoteci uvek imajte i pakovanje fiziološkog rastvora. 

Saznajte više - Respiratol for you! 

Spuštanje temperature 

Kućna apoteka bi obavezno trebalo da ima toplomer, naročito ako imate malu decu. Iako, u slučaju virusnih infekcija temperaturu ne treba suštati dok ne naraste iznad 38.5 °C, antipiretik (paracetamol, ibuprofen) bi neizostavno trebalo da se nalazi u kućnoj apoteci.  

Imunitet i crevna mikroflora 

Preparati koji sadrže kulture korisnih bakterija se takođe preporučuju u kućnoj apoteci.  

Osim korisnih mikroorganizama Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis Probival choco +  C + Zn sadrži i inulin, cink i vitamin C. 

Cink ima ulogu u ćelijskoj deobi, održavanju normalnih kostiju, normalnoj kognitivnoj funkciji, normalnom kiselinsko-baznom metabolizmu. Takođe on štiti ćelije od oksidativnog stresa, a ima i ulogu u normalnoj DNK sintezi, sintezi proteina, metabolizmu makronutritijenata, ugljenih hidrata, masnih kiselina i vitamina A. Zbog svega toga  cink doprinosi normalnoj funkciji imunskog sistema. 

Vitamin C povećava apsorpciju gvožđa, doprinosi normalnoj funkciji imunskog sistema, smanjenju umora i iscrpljenosti i održavanju normalnog energetskog metabolizma. Ovaj vitamin još daje doprinos normalnoj funkciji nervnog sistema, normalnoj psihološkoj funkciji, normalnom formiranju kolagena potrebnog za normalnu funkciju zuba, desni, hrskavice, kostiju, kože i krvnih sudova. Važan je i njegov doprinos zaštiti ćelija od oksidativnog stresa. 

Saznajte više – Probival choco +  C + Zn for you! 

Lek za alergiju  

Čak i ukoliko nemate alergije, u kući bi uvek trebalo da imate antihistaminik. Danas, kada su alergijske reakcije na različite supstance u porastu širom sveta, za svaku slučaj bi trebalo da opremite svoju apoteku i ovim lekom, za slučaj nepredviđene alergijske reakcije. 

Od koristi su i kreme koje sadrže antihistaminik, a koje se lokalno nanose na kožu, ukoliko dođe do alergijske reakcije, npr. zbog ujeda insekta. 

Kućna apoteka za prvu pomoć 

Za slučaj posekotine ili neke druge povrede neophodno je pružanje prve pomoći. Upakujte u kućnu apoteku sterilne gaze i zavoje, sredstvo za dezinfekciju, npr. povidon jod, hanzaplaste, antiseptične vlažne maramice. 

Kućna apoteka - korisni saveti  

Lekove koje su već otvoreni skladištite u skladu sa priloženim uputstvom. Npr. većina sirupa ili krema se nakon prvog otvaranja može koristiti određen broj dana, a ponekad se moraju i čuvati na nižoj temperaturi, u frižideru. 

S vremena na vreme pregledajte da li je kućna apoteka kompletna, odnosno da li je sve što se u njoj nalazi ispravnog roka trajanja. Ako je nekom leku ili preparatu istekao rok, vi ga zamenite novim. 

Lekove čuvajte na hladnom i tamnom mestu, zaštićene od svetlosti i vlage, dalje od domašaja dece i kućnih ljubimaca. 

Pridržavajte se uputstava koja su priložena uz preparat, medicinsko sredstvo ili lek. 

Poslednje sa bloga

Polazak u školu - kako savladati sve izazove?

Bilo da ste iskusan roditelj školarca kome ovo nije prva školska godina ili tek sada to postajete, septembarska trema je uvek prisutna. Početak nove školske godine često je izazovan period za roditelje, jer se suočavaju sa brojnim zadacima i izazovima koji mogu biti stresni kako za njih, tako i za decu. 

Alergija kod dece - sve što treba da znate

Nijedan roditelj ne želi da vidi svoje dete kako pati, ali važno je da znamo da kod svakog deteta postoji mogućnost za razvoj alergija. Ipak, one su češće kod dece u čijoj porodici već ima nekog ko ima alergije. Saznajte više o alergijama kod dece.

Deveti mesec trudnoće

Konačno poslednji mesec trudnoće! Veliki put je iza vas, još samo nekoliko nedelja i stigli ste do cilja. Nagrada koja vas tamo čeka je neprocenjiva. Budite spremni, porođaj je sve bliže.