Jutarnja mučnina, izostanak menstruacije, umor, osetljivost na mirise - sve su to rani simptomi trudnoće. Saznajte kada se simptomi trudnoće javljaju i šta možete očekivati.
Kućni test za utvrđivanje trudnoće i pregled ultrazvukom su najčešće metode kojima se potvrđuje trudnoća. Ipak, neki simptomi trudnoće se javljaju ranije i mogu biti prilično pouzdani znaci da ste zatrudneli.
Kada simptomi trudnoće počinju?
Iako će možda zvučati čudno, početak trudnoće se računa od prvog dana poslednjeg menstrualnog ciklusa koji ste imali. Tako se vaša poslednja menstruacija zapravo računa kao prva nedelja trudnoće, iako u tom trenutku niste ni bili trudni.
Upravo zbog toga, prvih nekoliko nedelja trudnoće najverovatnije nećete osetiti nikakve simtome.
Ipak, veoma je važno da ukoliko planirate trudnoću ili mislite da ste već ostali u drugom stanju, na vreme počnete da primenjujete zdrave stilove života. Od samog početka je značajno da se pravilno hranite i unosite sve neophodne nutritijente. Neki nutritijenti, poput folata su naročito važni, pa se dodatni unos preporučuje i pre začeća, i to najmanje mesec dana.
Folati su veoma važni za zdrav rast i razvoj ploda, ali i za zdravlje trudnice. Zato se povećan unos preporučuje najmanje mesec dana pre, kao i tokom tri meseca nakon začeća. Kada birate folat, najbolje je da izaberete onaj koji je u aktivnom obliku, jer je njegova iskoristljivost najbolja.
Preporučujemo aktivni folat sa aktivnim oblicima vitamina B12 - Pregnatole Active Folate +Vit B12.
Rani simptomi trudnoće
U periodu između prve i četvrte nedelje trudnoće sve što se dešava, dešava se na ćelijskom nivou. Oplođena jajna ćelija formira blastocist, iz koga se dalje razvijaju bebini organi i delovi tela.
U periodu kada se blastocist usađuje u endometrijum, može doći do implantacijskog krvarenja, za koje trudnice ponekad pomisle da je menstruacija. Međutim, implantacijsko krvarenje se razlikuje od menstruacije, a znaci su:
- Boja: roze, crvena ili braon;
- Krvarenje: najčešće oskudno, takozvano tačkasto krvarenje;
- Bolovi: grčevi koji podsećaju na menstrualne;
- Trajanje: ne duže od tri dana.
Izostajanje menstruacije
Kada je usađivanje (implantacija) završeno, telo trudnice počinje da luči hormon beta HCG (humani horioni gonadotropin). To je hormon koji pomađe telu da održava trudnoću. On takođe daje znak jajnicima da prestanu da otpuštaju zrele jajne ćelije svakog meseca.
Četiri sedmice nakon začeća, menstruacija će izostati. Ukoliko imate neregularan ciklus, možete propustiti ovaj simptom trudnoće.
Kućni testovi za trudnoću i pokazuju rezultate, upravo registrujući ovaj hormon u urinu.
Povišena temperatura
Simptomi trudnoće u ranom periodu od začeća se veoma lako mogu zanemariti ili drugačije protumačiti.
Povišena bazalna telesna tempertura takođe može biti simptom trudnoće. Telesna temperatura može biti viša i usled neke virusne infekcije, nakon vežbanja ili zbog toplog vremena.
Umor u ranoj trudnoći
Iako se može javiti bilo kada tokom trudnoće, umor je veoma karakterističan u ranoj trudnoći. Drugi simptomi trudnoće vam mogu pomoći da utvrdite da li je umor koji osećate znak da ste u drugom stanju.
Zbog porasta nivoa hormona progesterona u krvi, možete se osećati pospano i veoma umorno.
Saveti:
- Rana trudnoća može biti iscrpljujuća. Potrudite se da sebi obezbedite dovoljno sna.
- Neka prostorija u kojoj spavate bude rashlađena i provetrena, što vam može obezbediti bolji san.
Ubrzan rad srca
Negde u periodu između osme i desete nedelje, možete osetiti kada vam srce kuca brže i snažnije. To je sasvim normalno, zbog lučenja hormona.
Ukoliko inače imate zdravstvenih tegoba koje su povezane sa srčanom radnjom, obavezno konsultujte svog doktora.
Promene na grudima
Bolne i otečene dojke su znak da je došlo do hormonskih promena. Taj bol je, kao jedan od simptoma trudnoće, obično intenzivniji nego onaj koji se javlja pred početak ciklusa. Kako se vaše telo bude navikavalo na hormone i trudnoću, i osetljivost će se smanjiti. Negde oko 11. nedelje, hormoni će uticati na to da grudi narastu i da se areola oko bradavica proširi i potamni.
Promene raspoloženja
Promene u nivoima hormona estrogena i progesterona utiču na emotivne reakcije i promne u raspoloženju. Zbog toga veoma lako može doći do depresije, iritiranosti, anksioznosti ili euforije.
Nadutost i konstipacija
Mnogi simptomi trudnoće vas mogu podsetiti na PMS (predmenstrualni sindrom). Tako je i sa nadutošću u predelu abdomena. Hormoni takođe mogu usporiti rad digestivnog trakta, pa zbog toga se javlja konstipacija.
Mučnina i povraćanje
Mučnina i povraćanje se najčešće javljaju u jutarnjim časovima, u periodu od četvrte do šeste nedelje. Pri ulasku u drugi trisemestar trudnoće, mučnina i povraćanje se polako smiruju.
Važno je da unosite sve važne hranljive materije, vitamine i minerali, posebno ukoliko se zbog mučnine ne hranite pravilno.
DHA omega-3 masne kiseline su veoma važne za pravilan razvoj bebinog mozga i vida. Ova omega-3 masna kiselina je značajna strukturna komponenta mozga, nervnih ćelija i mrežnjače oka.
Pregnatol DHA sadrži prirodno ulje mikroalgi sa DHA i koristi se za nadoknadu DHA omega-3 masne kiseline kod trudnica i dojilja.
Učestalo mokrenje
Količina krvi koja protiče kroz bubrege je mnogo veća nego inače. Zbog toga se bešika brže puni, a vi češće mokrite.
Budući da nivo krvi u bubrezima sve više raste kako trudnoća odmiče, mokrenje će biti sve učestalije. Dodatno će tome doprinositi i rast materice koja pritiska bešiku.
Osetljivost na mirise i averzija prema nekoj hrani
Osetljivost na mirise je jedan od najranijih simptoma trudnoće. Ovaj simptom je, iako nedovoljno istražen, veoma značajan jer može uticati na pojavu mučnine, povraćanja i averzije prema nekoj hrani.
Dobijanje na težini
Kada se spominju simptomi trudoće, dobijanje na težini je neizostavno. Kao simptom trudnoće javlja se tek pri kraju prvog trimestra trudnoće. Sasvim je uobičajeno da u prvim mesecima trudnoće dobijate 500 grama do 2 kg mesečno.
Gorušica
Hormoni koje telo luči tokom trudnoće imaju dejstva na gotovo sve organe. Zbog toga može doći do opuštanja mišića između želuca i jednjaka, zbog čega dolazi do curenje želudačne kiseline što izaziva gorušicu.
Saveti:
- Umesto manje većih, jedite više malih obroka.
- Posle obroka bar sat vremena nemojte se spuštati u ležeći položaj, već samo u sedeći ili uspravan.
Najraniji simptomi trudnoće pre menstruacije
Neki od simptoma koje možete uočiti pre nego što izostane menstruacija i budete sigurni da ste ostali u drugom stanju, su:
- Imlantacijsko krvarenje, tzv. tačkasto krvarenje
- Osetljivost i otečenost dojki
- Iscrpljenost i umor
- Pospanost
- Nadutost i bol u stomaku
- Povišena bazalna temperatura tela
- Metalni ukus u ustima
Simptomi oplodnje jajne ćelije - oplodnja simptomi
Sama oplodnja jajne ćelije ne manifestuje se kroz neke karakteristične simptome. Ono na šta bi trebalo da obratite pažnju ukoliko želite da ostanete u drugom stanju, jesu znaci ovulacije: pojačan libido, osetljivost na mirise, blagi bol u predelu karlice, povišena bazalna telesna temperatura.
Bol u jajnicima kao znak trudnoće
Bol u jajnicima kao znak trudnoće nije uobičajen. U periodu ovulacije se može javiti blagi bol u predelu karlice.
Sigurni znaci trudnoće
Neke buduće mame mogu biti nestrpljive i željne da otkriju da su u drugom stanju, što pre je to moguće. Ipak, tek izostanak menstruacije je jedan od najsigurnijih znakova da ste zatrudneli.
Groznica u ranoj trudnoći
I dok je povišena bazalna telesna temperatura sasvim uobičajena u ranoj trudnoći, temperaturu koja prelazi 37°C treba prihvatiti sa oprezom. Ona može biti znak da postoji neka infekcija. Dakle, ako imate groznicu u ranoj trudnoći, preporučujemo da posetite svog lekara.
Podsećamo, bazalna temperatura tela (BTT) je ona koja se izmeri odmah nakon buđenja ujutru.
Usađivanje ploda u matericu simptomi
Simptomi koji prate implantaciju, odnosno usađivanje ploda u matericu su blagi grčevi i blago krvarenje. Ovi simptomi ne treba da vas brinu, osim u slučajevima kada su veoma intezivni. Tada bi trebalo da posetite svog doktora.
Neobični rani znaci trudnoće
Tokom trudnoće ćete imati prilike da se suočite sa različitim neobičnim simptomima. Neki od njih su: sindrom nemirnih nogu, pojačano lučenje pljuvačke, hrkanje, poboljšanje kvaliteta kose i noktiju, osetljivost na mirise u ukuse…
Što se tiče neobičnih ranih znakova trudnoće, kao najneobičnije bismo izdvojili osećaj metalnog ukusa u ustima. Preko 90% trudnica prijavljuju da su iskusile ovaj simptom, čak i pre nego što su pomislile da su zatrudnele.
Tvoje je vreme - saznajte više
Za uspešnu pripremu i zdravu trudnoću - Pregnatol Active Folate + Vit B12
Za zdrav razvoj mozga i vida bebe - Pregnatol DHA
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2884141/